Leczenie kanałowe pozwala uniknąć ekstrakcji zębów. Kiedy bakterie atakują, dochodzi do zapalenia miazgi. Jakie leczenie kanałowe oferują współczesne gabinety stomatologiczne i na czym polegają różnice? Czy ból po leczeniu kanałowym może być odczuwalny?
Na czym polega leczenie kanałowe? Co musisz wiedzieć o stanie zapalnym?
Warto wiedzieć na czym polega leczenie kanałowe, ponieważ jest to zabieg, który wykonuje się często. Rzadkie przeglądy dentystyczne (w ramach profilaktyki) powodują, że pacjenci zgłaszają się do dentystów dopiero w momencie silnego bólu. On sygnalizuje już zazwyczaj stan zapalny miazgi, do którego doszło wskutek infekcji bakteryjnej. Leczenie kanałowe Gdynia można podjąć też w wyniku innych doświadczeń – np. poważnych urazów, które również doprowadziły miazgę do zapalenia.
Dentysta musi:
- usunąć miazgę (w tradycyjnym postępowaniu będzie ją wcześniej zatruwał).
- oczyścić kanały.
- wypełnić ząb na nowo.
- odbudować koronę, aby wyglądała estetycznie.
Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym – bolesna dewitalizacja
Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym jest jedną z czynności podejmowanych przez stomatologa w tradycyjnym leczeniu. Dewitalizacja zęba, a więc wspomniane zatruwanie, polega na podaniu środka (paraformaldehydu) przyczyniającego się do obumierania miazgi. Nie robi się tego w czasie leczenia pod mikroskopem, czyli najbardziej nowoczesnej metody, dostępnej w Polsce.
Ile trwa leczenie kanałowe? Od czego to zależy?
Każdy pacjent chciałby wcześniej wiedzieć Ile trwa leczenie kanałowe.
- Zwykłe leczenie kanałowe zęba, znane powszechnie przez pacjentów, rozkłada się na czas kilku tygodni. To dlatego, że musi nastąpić zatrucie zęba, po którym pacjent przychodzi na kolejną wizytę.
- Proces zatruwania trwa ok. 10-14 dni.
- Leczenie kanałowe pod mikroskopem da się przeprowadzić wyłącznie na jednej wizycie, w ciągu ok. 60-90 minut.
Metoda pod mikroskopem jest lepsza, ponieważ oszczędza czas pacjentów, daje precyzyjny obraz, jest przyjazna wnętrzu jamy ustnej i niweluje ryzyka błędów oraz zakażeń bakteryjnych. Nadaje się również do leczenia mlecznych zębów.
Czy leczenie kanałowe boli? Czy znieczulenie jest konieczne?
Obawy przed tym czy leczenie kanałowe boli nie powinny mieć miejsca, jeśli mamy świadomość znieczulenia. A to jest podawane za każdym razem, niezależnie od metody. W tradycyjnym rozwiązaniu zdarza się ból zęba po leczeniu kanałowym, a dokładnie po zatruwaniu miazgi.
W nowej wersji leczenia ból nie występuje, ale dokuczać może dyskomfort na obszarze migdałków. Dyskomfort powinien przejść w ciągu kilku godzin – gdyby tak się nie stało, trzeba wrócić do gabinetu i skonsultować stan zębów.
Ile kosztuje leczenie kanałowe? Różnice w kosztach
Wybór metody wpływa na to ile kosztuje leczenie kanałowe. Tradycyjne przyjmie wartość od ok. 100 do 500 złotych. Użycie mikroskopu powoduje, że koszt leczenia kanałowego wzrasta – może to być ok. 500-2000 złotych. Leczenie kanałowe pod mikroskopem nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w przeciwieństwie do standardowego przebiegu.
Decydując się na leczenie kanałowe zębów należy zaufać swojemu dentyście, a nie opowieścią z internetu.. Z resztą raczej nie mamy wyboru. Jak ząb nas boli to raczej nie jesteśmy w stanie poprawnie funkcjonować i musimy iść z naszym problemem do lekarza, więc i tak nie unikniemy leczenia kanałowego, chyba że tak długo będziemy zwlekać aż nam po prostu wyrwą tego zęba ;d..
Szczerze mówiąc to wydaje mi się, że gdy trafimy na stomatologa sadystę lub jakiegoś mało doświadczonego to może nas zaboleć i możemy się naprawdę zrazić do leczenia kanałowego zębów. Ja gdy miałem za dzieciaka robione to nie wspominam tego dobrze.. Teraz pewnie mają lepszy sprzęt i bardziej doświadczonych ludzi, no ale kto go tam wie ;d
Leczenie kanałowe zębów miałem robione w Gdańsku w klinice stomatologicznej K2Dental. Wszystko przebiegło profesjonalnie i bez najmniejszego bólu. Cena przyzwoita. Nie wiem jak jest teraz, ale ja akurat tak trafilem, że RTG miałem w cenie leczenia. Ogólnie polecam jak ktoś nie wie jaką klinikę stomatologiczną wybrać w celu leczenia zębów kanałowo 🙂