Jak zwalczyć hemoroidy szybko i skutecznie?

To pytanie zadaje sobie wielu z Nas – Tym bardziej że na hemoroidy cierpi już co drugi Polak. Hemoroidy inaczej nazywane żylakami, przytrafiają się nam niezależnie od wieku i wywoływane są przez różne czynniki takie jak zła dieta, siedzący tryb pracy, uprawianie niektórych sportów takich jak kolarstwo czy jazda konna ale dotyka ona również kobiety w ciąży osoby otyłe i starsze.
Dla większości z nas badanie to jest bardzo krępujące jednak im dużej zwlekamy przed wizytą u lekarza tym gorzej jak to zwykle bywa w przypadku braku diagnozy. Choroba ta rozwija się powoli i szybka wizyta u lekarza może pozwolić na mało inwazyjny sposób leczenia. Jednak gdy problem jest poważny nie obejdzie się bez takich zabiegów jak gumkowanie czy laseroterapia, ale i one nie są zbyt bolesne oraz kłopotliwe, a pacjent po nich może od razu wrócić do domu.

Jak zwalczyć hemoroidy?

Wszystko zależy od stanu choroby, jednak bez względu na jej stadium zalecana jest dieta bogata w warzywa i owoce oraz przyjmowanie około 2 litrów płynów na dobę. Z diety powinniśmy usunąć czekoladę, alkohol, czarną herbatę, orzechy, ostre przyprawy oraz produkty powodujące wzdęcia.
Tabletki, maści i czopki mogą być również stosowane w różnych stadiach choroby. Ich działanie jest przeciwzapalne, a oprócz tego łagodzą one świąd i obrzęk. Można też sięgnąć po domowe sposoby radzenia sobie z problemem – kąpiel w ciepłej wodzie  z dodatkiem rumianku lub nasiadówki z domieszką nagietka lub kory dębu. Jeśli metody te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów lub choroba jest bardziej zaawansowana zaleca się usunięcie guzków.

Najczęstszymi sposobami leczenia hemoroidów są:

  • Gumkowanie metoda ta inaczej jest zwana „leczniczym uściskiem” jest najpopularniejszą metodą usuwania hemoroidów. Polega ona na założeniu gumowych pierścieni na trzonek guzka, które powodują odcięcie dopływu krwi, dzięki temu dochodzi do obumarcia guza. Metoda ta nie jest kłopotliwa, zabieg trwa kilka minut i niekiedy może wystąpić niewielki ból z którym można sobie porodzić robiąc nasiadówki.
  • Inną metodą walki z hemoroidami jest laseroterapia –  polega ona na laserowym naświetlaniu guzka. Wysoka temperatura jaka temu towarzyszy powoduje obkurczenie i zamknięcie naczyń, a co za tym idzie likwidację guzka.

Jeśli hemoroidy są małe?

Na walkę z małymi hemoroidami najlepsza wydaje się metoda ostrzykiwania guzków, poprzez podanie specjalnego środka, który ma za zadanie spowodować zakrzep w miejscu podania powodujący obumarcie guza. U niektórych osób pojawia się delikatny dyskomfort oraz może pojawić się słabe krwawienie które samo ustaje.

Operacja to raczej ostateczność

W niewielu przypadkach guzki trzeba usunąć operacyjnie, jedną z metod chirurgicznych jest usuwanie guzków i pozostawienie otwartych ran. Zabieg wykonuje się w pełnej narkozie lub w znieczuleniu dolędźwiowym. Gojenie się ran trwa około 10dni, a po zabiegu pacjent musi pozostać w szpitalu na jeden dzień. Jednak ten sposób leczenia jest obciążony ryzykiem. Po zabiegu mogą wystąpić powikłania takie jak ból, skurcze okolic odbytu ale też  poważniejsze: takie jak nie trzymanie stolca, zwężenie odbytu.

Inne sposoby leczenia hemoroidów znajdziesz tutaj.

Niezależnie od wybranej metody leczenia, przede wszystkim powinniśmy zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę. Taka dieta powinna być oparta na produktach bogatych w błonnik: warzywach, owocach, otrębach owsianych, orzechach, nasionach i mieszankach ziół (np. Procto Vitale).

Oceń wpis.

3 komentarzy

  1. Gdy mamy problem z nawracającymi hemoroidami , a leki ani maści na hemoroidy już nie pomagają, niestety nie zbędna jest operacja a raczej zabieg. Tak było w moim przypadku, ale ciesze się że mam już to za sobą 🙂

  2. Jak sam obrazek nam mówi – nie noście obcisłych spodni :/ to jest najgorsze co może być dla hemoroidów! Dla kobiet polecam noszenie spódnic, które są zwiewne i pomagają odpocząć pośladkom

  3. Mi pomaga podmywanie hemoroidów wacikami nasączonymi naparem z nagietka lub rumianka – naprawdę przynosi to wiele ulgi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *