Jak zapobiec hemoroidom i nawrotom choroby?

Hemoroidy to choroba która dotyka coraz większą cześć społeczeństwa, może na nią zachorować każdy. Zalicza się ją do chorób cywilizacyjnych, gdyż często wywoływana jest przez nieodpowiednią dietę oraz siedzący tryb życia. Często pada pytanie czy jestem w stanie się przed tym uchronić?

Hemoroidy to nic innego jak guzki krwawnicze, każdy człowiek posiada trzy takie guzki. Kształtem przypominają one poduszeczki wypełnione krwią, rola guzków jest bardzo istotna– uszczelniają one bowiem kanał odbytu. W momencie wysłania impulsu nerwowego guzki opróżniają się z krwi – co umożliwia wypróżnianie się. Zdrowe guzki krwawnicze są niewidoczne, jeśli jednak zaczynają się one powiększać i są one nie leczone, zaczynają wychodzić na zewnątrz. Stają się one wtedy zbyt rozciągnięte i nie są w stanie całkowicie opróżnić się z krwi w trakcie oddawania kału [czytaj o stadium hemoroidów].

Ważnym punktem w zapobieganiu hemoroidów jest utrzymanie odpowiedniej masy ciała, a co za tym idzie stosowanie odpowiedniej diety. Otyłość bardzo często przyczynia się do powstawania hemoroidów.

Dieta – jak zapobiec hemoroidom?

Ważnym aspektem w zapobieganiu hemoroidów jest odpowiednia dieta, która powinna być bogata w składniki zapobiegające zaparciom, które powodują rozwój hemoroidów. Jeśli chcesz ustrzec się hemoroidów powinieneś spożywać produkty bogate w błonnik. W Twojej diecie powinny się pojawić:

 • kasze,
 • duża ilość owoców i warzyw,
 • kefiry i maślanki
 • błonnik (polecamy zioła ProctoVitale).

Podczas gdy z diety powinieneś ograniczyć lub wyeliminować produkty takie jak:

 • czekolada,
 • kakao,
 • kawa i czarna herbata,
 • ostre i wzdymające potrawy,
 • alkoholu,
 • produkty bogate w tłuszcze zwierzęce.

Istotną sprawą w takiej diecie jest spożywanie dużej ilości płynów. Powinieneś wypijać dziennie około 2 litrów napojów. Spowoduje to, że stolec nie będzie zbity. Dobrym rozwiązaniem będzie też zwiększenie liczby posiłków przy jednoczesnym zmniejszeniu porcji.

Krótkie wizyty w toalecie

Długie przesiadywanie w toalecie może spowodować wysuwanie się guzków krwawniczych z odbytu. Inną niekorzystną kwestią w tej sytuacji jest zbyt długie napinanie mięśni brzucha podczas oddawania kału. Jeśli sytuacja powtarza się często doprowadza to do rozciągnięcia się żył znajdujących się w okolicach odbytu, a co za tym idzie stają się mniej elastyczne i zaczyna zalegać w nich krew.

Ruch to zdrowie

Codzienna dawka aktywności fizycznej poprawi funkcjonowanie twoich jelit. Dobrym pomysłem na codzienne aktywności jest spacerowanie, gimnastyka czy lekkie bieganie. Wysiłek ten powinien być niezbyt intensywny, ale regularny. Niestety uprawianie niektórych sportów takich jak jazda na rowerze lub jazda konna mogą powodować występowanie hemoroidów.

Higiena przede wszystkim

Możesz zmniejszyć ryzyko infekcji przez obmywanie okolic odbytu. Możesz do tego wykorzystać płyny do higieny intymnej albo chusteczki nasączone rumiankiem. Ważne też jest spawa bielizny, powinieneś wybierać bieliznę z bawełny, która jest przewiewna oraz dobrze chłonie pot w przeciwieństwie do  syntetycznych materiałów. Istotny jest też krój bielizny jeżeli masz jakiekolwiek dolegliwości w okolicy odbytu nie wskazane jest noszenie stringów.

Oceń wpis.

5 komentarzy

 1. Po wyleczeniu hemoroidów, aby nie doszło do nawrotu warto zastosować specjalna dietę bogata w błonnik, który ułatwia trawienie . Mi taka dieta bardzo pomaga, lepiej niż leki na hemoroidy.

 2. Warto zaopatrzyć się w Procto Vitale – mi pomogły w tej dolegliwości, poprawiły trawienie i czułam się po nich naprawdę lepiej. Dziś już nic mnie nie boli i nie muszę się martwić, bo hemoroidy się chyba poprostu.. wchłonęły.

 3. Polecam sposób, który pomógł mi przetrwać najgorsze chwile. Były to okłady z kostek lodu zrobionych z naparu z rumianku 🙂 Świetny i skuteczny sposób.

 4. Chyba mam problem z hemoroidami, bo jak to inaczej nazwać… boli mnie przy każdym wypróżnianiu , dodam że codziennie jem papryczki chilli, moja dziewczyna mówi że to przez to, ja już sam nie wiem ;/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *