Hemoroidy krwawią co robić?

Najczęściej występującym schorzeniem proktologicznym  w dzisiejszych czasach są hemoroidy. Cierpi na nie już co druga osoba po ukończeniu 40 roku życia.

Objawami tej choroby są:

 • krwawienie,
 • świąd,
 • pieczenie,
 • czasami ból,
 • odczucie niepełnego oddania stolca w trakcie wypróżniania.

Przyczynami tej choroby najczęściej bywa:

 • długotrwałe siedzenie,
 • nieprawidłowa dieta – otyłość,
 • intensywny wysiłek fizyczny,
 • ciąża,
 • częsta i/lub długotrwała jazda samochodem lub rowerem,
 • częste występowanie zaparć oraz biegunek.

Hemoroidy to nic innego jak stan zapalny guzków krwawniczych, które przez nadmierne wypełnianie się krwią rosną, a co za tym idzie w takcie oddawania stolca nie opróżniają się zupełnie. Prowadzi to do podrażnienia oraz utraty elastyczności guzków. Pierwszą dolegliwością jaką możesz zaobserwować jest krwawienie z odbytu, podczas wizyty w toalecie lub na swojej bieliźnie. Krew pojawiła się dlatego, że nabrzmiałe ścianki hemoroidów nie wytrzymały parcia.

Leczenie domowymi sposobami

Jeśli hemoroidy krwawią co robić? Wtedy na pomoc nadciągają nam zioła (np. mieszanka ziół Procto Vitale), które głównie działają ściągająco, ale także bakteriobójczo, niektóre nawet zasklepiają ranki. Najlepiej używać je jako naparu, dobrze w tej roli sprawdza się kora dębu, która powoduje skurczenie się naczyń krwionośnych jak i wysusza. Innym ziołem którego właściwości są podobne jest oczar wirginijski. Następną sprawdzoną domową metodą jest robienie nasiadówek z naparu z nagietka. Metoda ta nie jest zalecana dla kobiet w ciąży. W takiej sytuacji, zaleca się kobietom w ciąży, przecieranie hemoroidów wilgotną torebką  liściastej czarnej herbaty. Posiada ona w swoim składzie związek zwany taniną, który działa wysuszająco i obkurczająco. Inną formą wykorzystania herbaty jest zrobienie kompresu. Jeśli domowe sposoby na walkę z krwawiącymi hemoroidami nie przyniosły zamierzonego efektu warto udać się do apteki.

W asortymencie apteki możemy dostać:

 • czopki,
 • maści,
 • tabletki.

W składzie tych medykamentów znajdziesz wyciągi roślinne oraz substancje zapobiegające krwawieniu czy bakteriobójcze.

Jeśli domowe sposoby nie przynoszą upragnionej ulgi, warto do walki z hemoroidami wykorzystać metody medyczne. W dzisiejszych czasach nie oznacza to od razu operacji.  Istnieje kilka technik umożliwiających pozbycie się hemoroidów bez bólu czy dłuższego pobytu w szpitalu. Techniki te opierają się na odcięciu dopływu krwi do guza, co prowadzi do jego obumarcia – przestaje krwawić. Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest zakładanie obrączek, gumek na nasadę guzka.  Można też zamknąć naczynia odprowadzające krew z hemoroidów za pomocą ostrzykiwania. W walce z hemoroidami wykorzystuje się również metody krioterapii lub fotokoagulacji. Bardzo dobrze sprawdza się metoda usuwania naczyń doprowadzających krew do guzków za pomocą lasera, powoduje to obumarcie guzka.

Oceń wpis.

4 komentarzy

 1. Ulgę przynoszą maści na hemoroidy. Warto też ograniczyć produkty ciężkostrawne czy wzdymające. Jeść dużo naturalnego błonnika, który ułatwia wypróżnianie i nie podrażnia odbytu.

 2. jakie wy stosowaliście leki na hemoroidy? I czy pomogły Wam? W poniedziałek mam wizytę u proktologa, mam nadzieję, że zapisze mi dobre specyfiki..

 3. Ja piłem procto vitale w czasie, gdy nawiedziły mnie hemoroidy i po 1,5 miesiąca problem zaczął się zmniejszać do tego stopnia, że wyleczyłem się całkowicie. Rdest Ptasi, liść szałwii, korzeń prawoślazu, ziele skrzypu to tylko niektóre z dobroczynnych składników 🙂 Mi pomogły. Polecam.

 4. Trzeba jeść więcej błonnika! Wtedy jest lepsze trawienie i hemoroidy mogą zniknąć bezpowrotnie. Ale trzeba dodać do tego jeszcze ruchu i dobrego nastawienia. Ja wyleczyłem się z hemoroidów bez wizyty u lekarza 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *