Co to są hemoroidy?

Hemoroidy to struktury naczyniowe, które są obecne w kanale odbytniczym i pomagają przy regulacji kału. Hemoroidy powodują istotny problem, gdy dotyka je obrzęk lub stan zapalny. Ogólnie, hemoroidy funkcjonują jako zabezpieczenie, które składa się z tętniczo-żylnych naczyń krwionośnych i tkanki łącznej, tak pomagając w przejściu stolca. Hemoroidy zewnętrzne są spowodowane przez zwiększenie parcia na układ tych hemoroidalnych żył. Te hemoroidy zazwyczaj rozwijają się, gdy nacisk na żyły odbytu zewnętrzne zwiększa się.

Zatem na pytanie co to są hemoroidy najprościej odpowiedzieć że są to nabrzmiałe żyły i stan zapalny wokół odbytu, co powoduje objawy takie przykrości jak:

  • krwawienie,
  • ból,
  • swędzenie.

Wiele różnych czynników zwiększa ryzyko wystąpienia tej choroby, takie jak:

  • przewlekłe zaparcia,
  • biegunka,
  • stan otyłości,
  • marskość wątroby,
  • starzenie się,
  • ciąża.

Możliwości leczenia hemoroidów obejmują zmodyfikowanie rytmu wypróżnień, zdrowe zmiany w diecie lub operacje.

Powód

Te żyły hemoroidalne są odpowiedzialne za pomoc w usuwania odpadów z odbytu, realizowaną przez duże poduszki hemoroidalne na wewnętrznej stronie kanału odbytu. Żyły mogą być zwężone lub szeroko otwarte, aby zapewnić odpowiednią kontrolę zwieracza odbytu i elastyczność. Żyłki przechodzą od wewnętrznej części ciała, obok zwieracza odbytu, aż po zewnętrzną część ciała. Żyły te, więc są zlokalizowane blisko zewnętrznej warstwy skóry.

Skoro już wiemy co to hemoroidy trzeba teraz wiedzieć, co jest tym najważniejszym powodem ich powstawania. Mimo, że dokładna przyczyna nie została zidentyfikowana hemoroidy występują zwykle z powodu nadmiernego parcia na przestrzeń w jamie brzusznej, co zwiększa ciśnienie krwi w żyłach hemoroidalnych. To zwiększone ciśnienie krwi to stan nadmiernej siły kierowanej w rejon na ściankach żył i choć te ściany mają wysoki stopień sprężystości, to kiedy żyły za bardzo się rozciągną – tworzą się hemoroidy. Większość hemoroidów naturalnie znika, jednak niektóre nadmiernie wzrosną i to powoduje problemy. Zaleca się leczenie hemoroidów zewnętrznych, zanim dotrą do niebezpiecznego etapu.

Zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej może wynikać z powodu różnych przyczyn, takich jak nieprawidłowe podnoszenie ciężkich rzeczy, długie okresy siedzenia, biegunka, zaparcia spowodowane niewłaściwą dietą (zbyt małym spożyciem błonnika) i ciąża. Ciąża może również powodować hemoroidy, ale te zwykle znikają w przeciągu kilku miesięcy po urodzeniu dziecka. Hemoroidy zewnętrzne również występuje częściej u kobiety w ciąży. Hemoroidy mogą również wystąpić, jeśli dana osoba ma poważne problemy z pracą jelita i będzie leczyć  się na to dopóty dopóki problem ten nie zostanie do końca zidentyfikowany i wyjaśniony. Kilka chorób takich jak stan zapalny jelita grubego i choroba Crohna zwiększają ryzyko wystąpienia hemoroidów. Mówi się również, że nowoczesne toalety przyczyniły się do zwiększenia ryzyka wystąpienia hemoroidów zewnętrznych. Długie siedzenie na sedesie zmusza człowieka do słabego wsparcia ze strony mięśni miednicy, powodując hemoroidy. Jednak niezależnie od powodu konieczne jest dokonanie zmiany w stylu życia i wprowadzenie zdrowej diety zarówno względem wewnętrznego jak i zewnętrznego leczenia hemoroidów. Taka dieta powinna opierać się na produktach wysokobłonnikowych – warzywach, owocach, nasionach, orzechach, mieszankach ziół (np. Procto Vitale).

Polecam ciekawy blog na temat hemoroidów – znajdziecie tu wiele ciekawych informacji o domowych sposobach leczenia, profilaktyce i łagodzeniu objawów.

Oceń wpis.

1 komentarz

  1. Hemoroidy dotykają też młode osoby , to nie prawda , że to dolegliwość starszych osób czy kobiet w ciąży. Nie zdrowa dieta i leniwy tryb życia robią swoje, coś o tym wiem niestety 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 56 = 63